Hnízdění andulek

 
 
 

Hnízdění u těchto tvorů začíná od března. Ve volné přírodě hnízdí andulky v dutinách stromů, ve skalních a zimních dírách. Samička snáší většinou 3 - 6 vajec a to obden, přičemž na ně zasedne často už po prvním nebo po druhém sneseném vajíčku. Na vajíčkách sedí pouze samička. Mláďata vylíhnou po 18-ti dnech a z hnízda vyletí po dalších 30-ti až 35-ti dnech. Jakmile se vylíhne první mládě, je důležité začít přidávat na misce vaječnou směs, aby mohli rodiče krmit svá mláďata. Směs by se měla skládat z rozstrouhaného natvrdo uvařeného vaječného bílku a z jemně nastrouhané mrkve a měla by se  namíchat se strouhankou tak, aby byla sypká a nelepila se na zobák! Mladé andulky pohlavně dospívají po 3 - 4 měsících. Pro hnízdění andulek v domácím prostředí se doporučuje dřevěná budka, nejlépe s rozměry 15x15x25 cm. Otvor v budce by měl mít průměr 5 cm. Do budky je

 vhodné nasypat piliny a zároveň je namístě vytvořit důlek, protože některé samice by mohli výstelku z budky vynést ven a hnízdit na holém dřevě. Budka by měla mít odklápěcí stříšku, díky které ji budete moci snadno kontrolovat. Pokud máte pouze jednoho samečka a jednu samičku, je ovšem také dost možné, že si nemusí padnout do oka a tedy se nemusí stát, že budou mít mláďata. Proto je dobře mít pro hnízdění víc andulek. Důležitá je ovšem také velikost klece, ve které andulky žijí. Budka by proto u malých klecí měla mít do samotné klece pouze přístupový otvor, aby tu nezabírala cenné místo. Andulky se rodí neopeřené a mají zavřené oči. To se změní teprve až po 8 - 10 dnech. Přibližně dalších 10 dnů po vylétnutí z hnízda se osamostatní a nepotřebují se nechat krmit od rodičů. Čerstvě vylétlá mláďata mají matné barvy a nevýrazné ozobí. Zprvu tak není možné podle ozobí rozeznat pohlaví. Po 9-ti měsících jsou mláďata zcela přepeřená a v 10-ti měsících už mohou i hnízdit.

 

Krmení v době hnízdění:

V době hnízdění je nutné upravit krmivo následovně: 

příprava na hnízdění - bohatá strava na proteiny a vitamíny (vaječná míchanice, klíčené zrniny - nelépe oves, proso a lesknice)

 

snáška vajec - chudá strava (pouze suchá zrninová směs - proso, lesknice, trošku ovsa)

 

18. den od snesení prvního vejce - opět zvýšit bohatost krmiva stejně jako v období přípravy na hnízdění

 

Samička nasedá od druhého vejce, tzn. že v rozmezí 18-20 dne by se mělo líhnout 1. vejce (je-li oplozené). Další vejce se líhnou v intervalu 18 dní od snesení. Oplozená vejce poznáte pouhým pohledem do budky, kdy tato jsou našedlá oproti neoplozeným, která bývají bílá s lehce žlutavým nebo růžovým nádechem.

 

Pozor!: důležité je aby pod andulčátkama byla nějaké podestílka, já používám hrubé hobliny, ty se mi ukázaly jako nejlepší. 

 

 

 

 

 

 

Jsou samičky, tzv.: uklízečky vyhazují z budky vsechny pyliny, a tak se musí dávat podestílka, až se kuřádka vyklubou, jinak se může stát že samička tak urputně zahřívá mladé, až jim rozjede nožičky. Taková roznožka. Pak se musí nožičky zafixovat... Já použil kroužkování, na obou nožkách.Bohužel se mi to nepovedlo, ale Rockinek je šikovnej kluk a velkéj bojovník, a tak s tím dokázal žít. na štěsti s takovým handicapem, je to veselý ptáček.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Suchá zrninová směs: nejlépe se mi osvědčila směs ANIMA Excelent (obsahuje 40% lesknice, 4 druhy prosa a oves). Pokud si připravujete směs sám, je nutné dodržet min. 30% obsahu lesknice a zbytek kvalitní proso (bílé, zelené až pak žluté).

 

Máčené zrní: do misky můžete dát zrninovou směs a zalijte jí vodou. Nechte namočenou pod vodou a každých 12 hodin důkladně propláchněte na sítku pod vodou. Pro pár andulek stačí vrchovatá kávová lžička denně (nejlépe ovšem pokud můžete krmit 2x denně, ráno a večer). S počtem a věkem mláďat se bude i spotřeba zvyšovat.

 

Tuto máčenou stravu můžete začít podávat po 24 hodinách máčení až do té doby než celou várku spotřebujete (mělo by to být tak do 3-4 dnů). Zatímco 1. den je zrní pouze máčené, další dny již začínají zrniny klíčit a mění se výrazně nutriční hodnoty (vhodně hlavně pro vyvolání hnízdního pudu, ale nadbytečné krmení klíčeným může mít i opačný efekt v tom, že rodiče chtějí znovu hnízdit a brzy odstavují mláďata).

 

 

 

Vaječná směs: dá se koupit hotová v suchém stavu v obchodech nebo exotářských burzách (nejl. značky: ORLUX, Quiko, WitteMollen) nebo si ji můžete každý den připravit sám.

 

recept: 1 ks vařeného vejce (pozor, vařit min. 15 minut), kousek mrkve, piškoty nebo domácí strouhanka. Vejce na jemno pokrájíme nebo rozstrouháme, přidáme nastrouhanou mrkev (malou nebo tak 1/3 větší) a promícháme. Nakonec přidáme strouhanku nebo rozdrcené piškoty tak, aby celá směs byla vlhká, ale nelepila se.

 

Vaječnou směs podáváme ráno (1 lžička na pár, zvyšujeme podle počtu mláďat a spotřeby - např. některé andulky ji moc nejí a jiné naopak). Odpoledne nebo navečer odstraníme zbytky (v létě se velice rychle kazí) a můžeme přidat ještě jednou, aby mláďata byla na noc důkladně nakrmena.

 

Doplňky: určitě doporučuji krmit v době hnízdění senegalským prosem v klasech (ne vymlácené). Hlavně mláďata se naučí velice brzy přijímat potravu sama a to hlavně díky senegalským klasům, které andulky milují.

 

Doporučení: v době, kdy se mláďata líhnou a je jim mezi 1-7 dny, nedoporučuji podávat zelené krmení a později přidávat jen pozvolna - nebezpečí průjmů a úhynů. 

 

vývoj andulky

Přehled: 

 
Snesení prvního vajíčka po spáření : 7 den
Snášení vajíček co 2.den jedno
Doba od snesení vajíčka do vyklubání 18 dní , v pořadí jak bylo snášeno ob 2 dny 
Po vylíhnutí následuje: Oči se otevírají: 6 den 
Rostou letky: 7 den 
Cupitají: 8 den 
Ocas.pera: 9 den 
Prachové peří: 12 den 
 Váží 30g: 17 den 
 Opouští budku: 28 den 
 Zcela samostatná: 42 den