Tumor je ochoření papoušků, které nejčastěji napadá známe druhy, jako andulka vlnkovaná, ale i druhy kakadu. Jedná se podkožní nádory, které jsou složené z tukových buněk.
Z toho vyplývá, že tumor může napadat ptáky, které jsou náchylní na obezitu. Dalším časovým vývojem nádoru může vést až k tvorbě lipomu. Pokud je nádor včas operativně odstraněn, pak je možné předpokládat úspěšnost léčby. Ovšem vše záleží i na velikosti a umístění nádoru na ptačím těle. Důležitým faktorem léčby je pravidelný pohyb, který je významný při dietě ptáka. Nádor na těle papouška lze zjistit dle vzhledu a nahmatáni. Napadení ptáci mají problém s pohybovým ústrojím a napadají si sami postižené místa. Proto lze i z chovaní papouška zjistit o možnou chorobu. U známých případů byl tumor nalezen poblíž dýchacího a trávicího ústrojí (krk, břicho) a při pohlavních orgánech (kloaka). Závažnost ochoření závisí na více faktorech, a to zda je nádor viditelný již na kůží a nebo v těle ptáka. Proto včasné zjištění nemoci je velmi důležité při další léčbě, kdy je nádor ještě malý.
Přesnou diagnózu lze určit dle cytologického vyšetření.
Postiženým ptákům během léčby snižujeme v krmné dávce semena bohaté na tuky. Tímto způsobem lze v některých případech velikost nádoru zmenšit. Dále po dobu léčby můžeme podávát jód, který má také příznivý vliv proti nádorovému bujení.
Prevence proti této nemoci jsou:
- vyvážená strava s nižším poměrem semen ovlivňující obezitu.
- dostatečný pohyb
- pravidelná výměna vody
- umístění ptáka ve větraných místnostech s dostatkem čerstvého vzduchu.