Peří papouška je významným znakem ptačího těla, které papouškům zajišťuje schopnost létat stejně tak, jako schopnost udržet si stálou tělesnou teplotu organismu. Mnohokrát je právě peří vizitkou správného krmení a dostatečné péče.
Existuje několik důvodů, které mohou být příčinou vzniku problémů s peřím u papoušků. Tím je myšlena ztráta či poškození peří.
Mezi faktory ovlivňující tyto nežádoucí stavy patří :
Hnízdění
Při hnízdění se můžeme setkat s problémem, kdy rodiče při odchovu svému mláděti škubou peří. Abychom mohli zavést patřičná opatření, musíme nejprve správně posoudit závažnost situace a musíme zjistit, jakého rozsahu je postižené místo na těle mláděte. Častým problém je pro mláďata vylétnout z hnízda. Proto se do budky osazují speciální mřížkou, přes kterou rodiče mláďata krmí. Ovšem je třeba dbát také na stáří mláděte, pokud se ještě jedná o holé mládě, které potřebuje zahřívat, nemůžeme tuto mřížku odstranit, protože by jinak mládě potřebující přísun tepla, uhynulo. Dalším řešením je odebrání víka (vrchní část budky). Po jeho odebrání je třeba dohlížet na dostatečné krmení. Tento způsob se již mnohokrát osvědčil, ale není stoprocentním řešením pro každý chovný pár. Někteří chovatelé řeší tento problém umělým odchovem, pro který ovšem potřebují takto odchovávaná mláďata stálou péči.
Nuda
Častokrát také nuda stojí za vytrháváním peří u papoušků. Ptáci nemají dostatek naší společnosti a právě proto si své peří mohou ničit. Proto by měli mít k dispozici dostatek hraček, větví na ohryz, případně dalšího ptačího společníka, aby své nudné chvilky vyplnili jinými aktivitami. •3. Nedostatečná výživa Také správná výživa hraje v tomto případě významnou roli.
Může se stát, že papouškům chybí dostatečný přísun živin.
Co může ptákům chybět:
- mastné kyseliny - jsou důležité pro zdraví ptačího těla, podporují zdraví kůže a pěří
- minerální látky - vápník, hořčík, zinek, křemík a síra
- vláknina - podporuje zažívací ústrojí a tím detoxikuje ptačí tělo
- vitamín A - zabraňuje vysušovaní kůže, zlepšuje stav peří, zabraňuje infekcím a dýchacím onemocněním
- Aminokyseliny - jsou významným prvkem pro vznik proteinu
- Vitamín E - má pozitivní vliv na zdraví kůže
Čeho mohou mít ptáci nadbytek:
- Sůl - nadměrné množství soli může být pro ptáka smrtelně toxické, mohou se dostavit příznaky svědění kůže
- vitamín A - nadměrné množství soli může být pro ptáka toxické, v akutních případech dochází ke ztrátě hmotnosti, bolesti svalů, k vysušení kůže, k poškození jater a slezin.
Řešením je pestrá strava složená z různých semen, ovoce a zeleniny, kterou také můžeme obohatit o moučné červy a vařené maso včetně kostí. V některých případech se osvědčila také slanina, kterou lze přidávat do krmení nebo ji můžeme pověsit přímo do klece či voliéry.
Přepeřování
Prvním strašákem nedostatečného opeření je přirozený jev a tím je přepeřování. Jde o výměnu starého peří za nové. Tento jev nastává periodicky a je řízen hormonálně. Proto je mnoho začínajících chovatelů přepeřováním překvapeno. Po dobu přepeřovaní by měli mít naši ptáci dostatečný přísun pestré potravy.
PBFD - onemocnění zobáku a peří u papoušků viz. nemoc PBFD
Parazité
Také parazité mohou mít za následek škubaní peří u papoušků. Jejich pohyb po těle v peří ptáka, může u papoušků vyvolat nesnesitelné svědění, to má pak za následek to, že si jedinec vytrhává své peří.
Nízká vlhkost
Pokud dochází k přetápění místností, které slouží k chovu našich svěřeknců, trpí tito papoušci nízkou vlhkostí, která se v těchto přetápěných místnostech vytváří a to může mít za následek díky klesající relativní vlhkosti vzduchu i pod hodnotu 20 %, způsobovat stav, kdy je kůže ptáka vysušená. Právě toto může vyvolat svěděn, při kterém si pták peří škube.
Nevhodné prostředí
Také nevhodné prostředí může mít za následek škubaní peří. Ptáci, kterým prostředí nevyhovuje (např. malá klec, nevhodná teplota, prach) propadají stresu, díky kterému může také dojít ke škubání peří.
V některých případech si ptáci na škubaní mohou navyknout, a pak je následná léčba obtížná. Proto i když ptákovi poskytneme veškeru péči, tak ne vždy dojde k nápravě tohoto zlozvyku. Mnohokrát za problémem stojí pouze nepozornost chovatele a nedostatečná péče. Proto již před pořízením ptáka klademe důraz na stav peří, ale také i na původ ptáka.