Vitamíny - jsou nepostradatelné látky rostlinného původu, jejichž nedostatek působí značné poškození zdraví, např. zhoršení pohybu, růstu, trávení, vidění, plodnosti.krmíme-li andulky rozmanitou stravou, zejména zeleným krmivem a mají-li možnost pohybu na slunci, netrpí zpravidla nedostatkem vitamínů a nemusíme jim je zvlášť podávat. Jinak je tomu však v zimě, kdy je zeleného krmení málo a sluneční záření minimální, zde je zapotřebí věnovat přísunu vitamínů zvýšenou pozornost.
Vitamín A - je nezbytný pro růst, tvorbu kůže a sliznice a nutný pro ochranu proti infekčním nemocem. Je obsažen ve formě provitamínu v čerstvé zelenině, karotce, vojtěšce, kopřivách, žloutku a spolu s vitamínem D v rybím tuku. V játrech se z něho vytváří aktivní vitamín A.
Vitamíny skupiny B - podmiňují nervovou soustavu a využití základních živin obsažených v potravě. B1 je v kvasnicích, obilovinách a jejich líčkách. B2 působí příznivě na líhnutí mláďat, je v zeleném krmení a kvasnicích. B6 v luštěninách, obilovinách a kvasnicích. B12 je důležitý pro tvorbu krve a příznivě ovlivňuje jedince postižené infekcí, je obsažen ve vejcích a kvasnicích. Ptákům můžeme vitamíny skupiny B poskytnout přidáním sušených kvasnic do vaječného krmiva nebo rozmělněného B-komplexu do pitné vody.
Vitamín C - zvyšuje odolnost proti infekcím. je obsažen v semenech a zelenině.
Vitamín D - upravuje poměr mezi vápníkem a fosforem a uplatňuje se zejména při tvorbě kostí mláďat. Nachází se v zelených částech rostlin a v kůži živočichů ve formě provitamínu, který se působením slunečních paprsků mění na vitamín D. Ptákům ho v zimě dodáváme v rybím tuku ( 1 lžíce na 1kg prosa).
Vitamín E - podporuje činnost nervové soustavy a plodnost. Ptákům ho poskytujeme v naklíčeném zrní nebo přidáním sušených obilních klíčků nebo oleje z pšeničných klíčku do měkkého krmiva.
· Minerální látky - kdyby andulky nedostávali základní živiny i nezbytné vitamíny bez minerálních látek, nebyly by zdravé a nakonec by uhynuly. Nepostradatelné pro zdraví jsou především : vápník, fosfor, sodík, draslík, hořčík, chlór, železo, měď, mangan, kobalt, zinek a jód. Někteří zahraniční chovatelé mají ve zvyku podávat andulkám celoročně ve zvláštní misce jemně granulované dřevěné uhlí - to omezuje nadměrné tvoření plynů a tekutin ve střevech a tím předchází zažívacím poruchám.