U některých mladých andulek se proužky na hlavě táhnou přes celé čelo až k ozobí. Ty mizí při prv

ním přepeřování asi ve třech měsících.Většina obchodů s drobným zvířectvem andulky prodává, nebo si ji můžete koupit přímo u chovatele. Ti inzerují o odborných časopisech. Při výběru andulky si dejte na čas. Hledejte takové, které jsou živé a aktivní a víc se o vás zajímají, když se přiblížíte ke kleci. Barva ptáka nehraje žádnou roli v tom, jakou má povahu nebo jak snadno se dá ochočit. Zda je vybraný pták sameček nebo samička, budete muset věřit chovateli nebo prodavači, protože u mladé andulky to dokáže určit jedině odborník.

 

Jak stará by měla andulka být?

 

Čím mladší, tím lepší. Už šestiměsíční andulku je velmi těžké ochočit. Nejlepší věk je asi šest týdnů, ledaže by ji už ochočil sám chovatel.

 

Jak můžete určit, jak je andulka stará?

 

Zobák šestitýdenního ptáka je tmavý nebo skvrnitý a do tří měsíců má ozobí (voskovitou vybouleninu nad zobákem) světle růžové, ne modré nebo hnědé jako u dospělých ptáků.

 

Je lepší mít samičku nebo samečka?

 

Obě pohlaví jsou pro domácí chov stejně vhodná. Dva samečky nebo dvě samičky můžete chovate ve stejné kleci, stejně jako jednu samičku a jednoho nebo dva samečky. ale dvě samičky a jeden sameček se dohromady chovat nesmějí, protože samičky by se praly.

 

Jak poznáte, že je andulka zdravá?

 

Peří by měla mít hladké a upravené, ne rozježené a neměla by být načepýřená pokud nespí. Pera v ocase a v křídlech by neměla být ohnutá a neměla by trčet ven. Hruď by měla mít dobře zakulacenou, ne propadlou. Ozobí by měla mít hladké, bez šupinek. Oči by měla mít jasné a nemělo by jí z nich téct. Měla by dýchat se zavřeným zobákem. 

 

Pokud už doma máme jednoho ptačího svěřence, a chcete mu pořídit parťáka, nezapomeňte na karanténu.  Nechcete přece ublížit svému mazlíkovi. Nový přírůstek nemusí být zdravý. I když se na první dojem může zdát že je vše ok.  Třeba onemocnění PDFD či ptačí svrab je hodně nebezpečný. a hlavně nakažlivý. Proto je důležitá karanténa. viz.: nemoci

 

Poznámka : Jak rozeznat samičku od samečka? Ozobí dospělého samečka je jasně modré a samičky hnědé. (Výjimkou jsou strakatá a lutinská andulka, které mají ozobí jasně růžové.

Ptáčka dostanete v lepenkové krabičce. Neste ji v ruce, aby se nezmáčkla a zkraťte si cestu domů, jak je to možné. Pokud je chladno, obalte krabičku lehce šátkem, nebo ji nechte pod kabátem, ale ujistěte se, že vaše andulka má dost vzduchu.