Lipomy, nádory

 
Obecně:
Lipomy jsou vyplněny tukovými buňkami a objevují se u některých druhů papoušků, ale nejčastěji právě u andulek vlnkovaných (až 30 %). Nalezneme je nejvíce v oblasti prsou nebo břicha ale také např. v týle, na nohou, na křídlech, na zádech a dokonce i uvnitř břišní dutiny. V případě mé andulky to byla oblast břicha. Lipomy dosahují velikosti i několika centimetrů, ale normálně ptáka nedráždí. Problémy se však mohou vyskytnout v případech, kdy jsou nádory nevhodně umístěny, v tom případě je nutno lipom odstranit operativně. Lipom, který měla má andulka, jí ztěžoval pohyb, vyměšování i kopulaci. Jsou-li na křídlech, ztěžují létání. Má-li andulka lipom na prsou, znemožňuje jí vzpřímený posed. Přesáhnou-li lipomy určitou velikost, dojde k nedostatečnému prokrvování tukové tkáně s následným odumřením tkáně (jedná se o tzv. nekrózu). Přesně se neví, co lipomy způsobuje. Existují různé teorie.
 
teorie pro vznik nádorových novotvarů tukové tkáně:
 
1. Tvorba lipomů je geneticky zakotvena, což je známo zvláště u určitých linií andulek vlnkovaných.
 
2. Stálým překrmováním jedinců krmivy s vysokým obsahem tuku může způsobit ukládání nadbytečných tuků ve formě lipomů. U andulek pocházejících z málo úrodných australských regionů, může vznik lipomů zapříčinit chovatel, který těmto ptákům trvale předkládá příliš tučnou potravu. Toto ale není můj případ, protože jsem andulce nepředkládala zrniny bohaté na tuk ani rybí tuk.
 
3. Nedostatečná funkce štítné žlázy s následným narušením odbourávání tuků a jejich ukládáním ve formě lipomů. Diagnózu je u ptačího pacienta mimořádně obtížné stanovit. 
 
4. Objeví se po klidové fázi. 
 
 
Je samozřejmě také třeba pamatovat na to, aby měli ptáci co nejvíce prostoru k létání nebo ke šplhání. Za tuto správnou péči se ptáci odvděčí svému ošetřovateli zdravím, mláďaty a jistě i delším životem!
 
 
NÁDOR TUKOVÉ TKÁNĚ ( = lipom - nezhoubné tukové novotvary)
 
 
příběh z netu: 
S tímto nádorovým bujením jsem se setkala v květnu 2004 u dvouleté samice, která byla z vlastního chovu. Pro toto onemocnění je charakteristické, že se objevuje po dlouhé klidové fázi. Což souhlasí, protože samice andulky se starala o mláďata, a když vylezla z budky najednou se jí objevila obrovská „boule“ v oblasti břicha, díky které měla problémy s defekací (normální vyprazdňovaní střevního obsahu). Ihned jsem kontaktovala veterinárního lékaře a ten doporučil podávání vitamínů. Nejprve jsem andulce kapala vitamínovou látku do ústního otvoru (zobáku) a také jí byla provedena úprava krmné dávky. Byla doporučena aplikace slunečnicového oleje. Jelikož léčba nebyla úspěšná, vstřikovala jsem jí látky, prostřednictvím injekcí, za nohu (léčena baytril inj. 2,5% im ). Andulka neprokazovala žádné zlepšení, a proto bylo provedeno rtg vyšetření. Rtg snímek odhalil v oblasti ventrálního břicha zvětšení a pomocí rtg kontrastního snímku veterinární lékař objevil v oblasti kloaky útvar, který znemožňoval posun potravy. Poté se veterinární lékař rozhodl odstranit útvar. Sedace provedena xylazin, ketamin (operace probíhala po celkové anestézi, po místním znecitlivění a po vytrhání peří – respektive vyholením). Po místné dezinfekci operačního místa se vedl řez. Neustále se muselo kontrolovat krvácení. V podkoží se nacházel útvar houbovité konzistence o velikosti fazole, který splýval s povrchem těla. Útvar se po vyjmutí rozpadal pod prsty. Kůže poté s podkožím uzavřena chiraflon, chirlac. Rána byla postříkána dezinfekcí. Protože útvar byl klinicky označen za lipom, nebylo dále dohledáváno patohistologicky jeho další určení (Podle ohledání vyjmutého útvaru, veterinární lékař diagnostikoval útvar jako lipom.). Andulce byla po probuzení předložena pitná voda a šťavnaté ovoce, aby se jí nahradila ztráta tekutin. Hojení probíhalo bez komplikací. Naštěstí se nevyskytl žádný další nádor na těle. Andulka zůstala po určitou dobu u veterinárního lékaře na pozorování. Pak přešla zpět do mých rukou.
Pooperační péče probíhala běžným způsobem bez následků a andulka byla kryta antibiotickou clonou baytril inj. 2,5% a podávány jí byly vitamíny ve specialitě multibioveyxym.
Jelikož jsem chtěla aby měl sameček dále potomstvo, dala jsem po roce andulku lidem, kteří ji měli jen pro radost. Nechtěla jsem riskovat opětovný výskyt lipomu.