Obezita je celosvětový problém lidstva a představuje civilizační hrozbu současnosti. Je závislá na dědičnosti, pohybové aktivitě, celkové životosprávě a vede k hromadění tukových rezerv. Postihuje široký věkový rozsah lidí, ale i zvířat, kam patří také papoušci.

75 procent onemocnění ptačího těla má za následek nesprávná životospráva. Mnoho druhů krmiv sestává pouze ze semen bohatých na tuky a tak často chybí různorodá potrava, především ta s vyšším obsahem vlákniny. Papoušci mají rychlý metabolizmus a tak jedí častěji, i když po menších dávkách. Jde především o ptáky z domácnosti, kteří mnohokrát nemají možnost dostatečného přeletu. Jich domovem je pouze klec, kde častokrát chybí různé prolézačky a hračky, které nabádají papouška k aktivitě. Papoušek tehdy nejeví známky většího pohybu a dostavuje se trauma, které také může mít za následek poruchu tukového metabolizmu.


Nejde pouze o to, že papoušek nabírá na váze, ale že obezita je spojena s různými nemocemi. Nadváha dává zabrat nejvíce kloubům, špatné funkci jater, nadměrnému přerůstaní zobáku, ale i tvorbě nádoru(lipomu). Jídelniček často postrádá potřebné živiny jako je vitamin A, aminokyseliny a vápník. 

Obezitu lze lehce poznat dle mastného peří nebo žlutého zbarvení kůže v oblasti hrudníku ptáka. Taky nadměrně přerostlý zobák a pazourky mohou naznačovat onemocnění jater, které mohou byt zapříčiněné obezitou. Ovšem obezita může být způsobena i řadou nemocí jako je salmonelóza či ptačí svrab.

Léčbou je vyřazení semen bohaté na tuky a doplnění různorodé směsi semen a zeleniny. Taky bychom měli aspoň jednou denně dopřát přelet a doplnit klec o různé prolézačky a hračky. Každodenně podávat větvičky k ohryzu a proměnlivě měnit bidla k sezení. Rozhodně není na škodu absolvovat veterinární vyšetření.