Parazitní onemocnění papoušků:

Roztoč:


Tak jako savci i papoušci jsou náchylní na různá parazitní onemocnění. Parazitní onemocnění se může vyskytnout na těle, ale i vnitřních orgánech papouška. Jde o onemocnění, která bez dostačující péče mohou mít zdrcující následky zmrzačení, ale také úhynu papouška.

Ptačí svrab (vápenka)

Jde o přenosnou nemoc, kterou vyvolává roztoč „Knemidocoptes pilae“, který napadá ozobí zobáku, noh a různých dalších míst těla papouška. Rohovina zobáku se zduřuje a může se zvětšovat.Také kolem nozder je v rané fázi napadení možné spatřit drobné otvůrky. Pro zkušenější chovatele jde o známou nemoc, ale je vhodné vždy nález vyšetřit tak, aby se docílilo účinnější léčby. Přesnou diagnózu lze určit odebráním vzorku odpovědnou osobou a následným zkoumáním pod mikroskopem. Vzorky z nohou se odebírají opatrně, jelikož neodborným zákrokem může dojit ke krvácení. Na nohou je možné nemoc určit dle bujících šupinek, které mohou narůst do větších rozměrů. Postižení papoušci jsou nepokojní a napadená místa jsou pro ně svědivá. Velkým rizikem jsou venkovní voliéry, kde se mohou papoušci nakazit od volně poletujících. V pokročilých stadiích nemoci může dojít k zmrzačení nohou, zobáku a způsobit obtížné dýchaní. Takový následek může omezovat ptáka v pohybu, ale i v přijímání potravy.

Proto je při koupi dalšího papouška nutno zkontrolovat zdravotní stav ptáka, zda se u něj tato nemoc neprojevuje.

Při léčbě je nutno postižené papoušky oddělit od ostatních, aby se nemoc nerozšiřovala. Klec nebo voliéru je nutné pečlivě vydezinfikovat (Virkon,Savo) a také vyměnit bidla, krmítka, budky a další vybavení, které by mohlo mít za následek hrozbu návratu nemoci. Bidla raději vyměňujeme za nové, jelikož budeme mít větší jistotu v prevenci nákazy. Napadená místa můžeme potírat stolním olejem a různými mastmi, které lze zakoupit ve specializovaných obchodech. Známým přípravkem je Ivomec, i když v souvislosti s jeho účinky se hodně polemizuje na téma plodnosti. Proto je dobré si nechat poradit odbornou osobou, obzvlášť když s nemocí nemáme žádné zkušenosti. Veterinář může snadno určit typ nemoci a naordinovat správný a účinný lék pro vašeho papouška a tím ušetřit ptáka od zbytečné a mnohokrát neúčinné léčby, která může i uškodit. Léčbu můžeme preventivně ještě jednou aplikovat, i pokud jsem si jist, že papoušek je vyléčen.

Další druhy parazitů napadají trávící a dýchací orgány papoušků. V pokročilých stádiích pták hyne, proto je nutné preventivně kontrolovat trus, dýchaní a celkový zdravotní stav ptáka. Nákazu lze určit dle parazitologického rozboru trusu. První příznaky onemocnění mohou být spojeny s krvavými výměšky trusu (kokcidióza), ztrátou hmotnosti a neaktivitou tedy i ospalostí ptáka. Také se mohou dostavit i potíže s dýchacím ústrojím ptáka. Nákaza může nastat z kontaminovaného krmiva, půdy a trusu. Vysoké procento nakažených ptáků tedy tvoří venkovní voliérový chov. Mezi velmi známé lidové léčivo patří rozmačkány česnek ve vodě, nebo česnekový olej, který je možno podávat již od druhého týdnu stáří mláděte. V případě značné ztráty váhy spojené s dýchacími potížemi ptáka umísťujeme do klece o teplotě 28-30 °C. Nezapomeňme však ptákovi dopřát větší vlhkost vzduchu. Ovšem je velmi vhodné požádat o parazitologický rozbor trusu, který určí nemoc a vhodné léčení. K odčervení se také používají Bioverm, Panacur, Konkurat, Chemisole 20%, ovšem je vhodné se poradit s oborníkem o jejich užití pro daný druh papoušků a o množství dávky pro aplikaci. Při léčbě je nutno postižené papoušky oddělit, aby nedocházelo k další nákaze. Při léčbě pečlivě vydezinfikujeme nejen klec, ale i vybavení. Dezinfikace je nutná, jelikož vajíčka cizopasníků mohou přežít na původních místech a infikovat znovu ptactvo. Odčervení bychom měli provádět hlavně na jaře.

Případ vápenky u andulky- léčeno veterinářem Invermektinem.Zcela bez následků,ani chov nebyl postižen dalším rozšířením, odhaleno v začátcích a v součastné době je andulka z fotografií u našeho klienta už zase krásná a  zaměstnána svou rodinkou.


 Případ na ukázku


1.den po podání scattu:

 

 

6. den léčby

10. den léčby

 

  


Vši, čmelíci, klíšťata

Napadají kůži a peří ptačího těla. Postižení papoušci jsou neklidní a mohou mít poškozené peří a zánět kůže. Opět je vhodné infikovaného papouška oddělit od ostatních. Na postižená místa aplikujeme 1% postřik Arpalitu.

Parazitní nemoci jsou známé hlavně u australských druhů papoušků, jelikož jde o druhy, které si hledají potravu na zemi. Největší ztráty jsou u mláďat.

K prevenci parazitních onemocnění patří přísná hygiena, karanténní doba pro zkoumání zdravotního stavu nového papouška, ale také kvalitní krmivo.Parazitózy

 
Nematoda (hlístice), Syngamus trachea - postihuje především kurovité, vodní drůbež a pěvce. Parazitje na sliznici průdušnice, živí se krví hostitele. Způsobuje kašel, dušnost, hubnutí a chudokrevnost.
 
Škrkavka (r. Ascaris) - vnímavé jsou rozely, korely, andulky, amazoňané, arové, ale i kurovití, holubi, dravci, vrány, vrabci. Mezihostiteli mohou být žížaly. Parazitují v tenkém střevě, kde se zavrtávají do sliznice klků střeva. Postižení jedinci trpí průjmy, hubnutím, anorexií, chudokrevností. 
 
Vlasovec (r.  Capillaria) - u ptáků se objevují dva druhy, z nichž jeden potřebuje k vývoji mezihostitele – žížalu. Postihují kury, holuby, pěvce i mnohé papoušky. Žijí v tenkém střevě ptáků. Způsobují průjem, hubnutí, chudokrevnost. 
 
Cestoda (tasemnice) (r. Hymenolepis a Davainea) - nejčastěji u hmyzožravých ptáků, ale prokázány i u zrnožravých. K nakažení dochází v původních krajinách ptáků, protože u nás se nevyskytují vodní mezihostitelé. Žijí ve střevě. Zdravotní potíže se objevují až při silné invazi (hubnutí, zvýšený příjem potravy a vody, suché a matné peří, průjmy, neurologické příznaky).
 
Protozoa (prvoci)
 
Trichomoniáza - postihuje andulky, ary, kakadu, žaka, kury, holuby, sovy, dravce a jiné. Primárním hostitelem jsou holubi, kteří jsou zdrojem nakažení okrasných ptáků. Parazituje především v horní části zažívacího ústrojí. Způsobuje postižení hltanu, hrtanu, u andulek zvracení hnilobně zapáchajícího hlenu, apatii, hubnutí, dýchací problémy, zelený průjem. 
 
Giardióza - vnímavé jsou korely, andulky, agapornisové, amazoňani, arové, kakadu a jiné. Parazitují v tenkém střevě. Postižení jedinci trpí apatií, hubnutím, průjmy, ztrátou peří a silným pruritem, může docházet k ozobávaní peří a kůže. 
 
 
 
Roztoči
 
Sternostoma tracheacolum - parazituje v dýchacích cestách, způsobuje chrapot, ztrátu hlasu, kašel, zvracení, hubnutí, vypadávání peří. 
 
Dermanyssus gallinae (Kleštík ptačí) - parazituje na povrchu kůže, saje v nočních hodinách, ve dne se na hostiteli vyskytuje zřídka. Vyvolává nervozitu, chudokrevnost, svědivost.
 
Cnemidocoptes pilae -vyvolává zobákový svrab - nejčastěji u andulek. Postižení jedinci mají šedobílé krusty na tváři , ozobí, v okolí očí a zobáků, případně i na nohách nebo kloace.